Home / Momenttabell VW Typ 3

Momenttabell VW Typ 3 =>65

Momenttabell för dragning av smorda skruvar och muttrar.

 

Motor

Motor Dimension kpm Newton Nm
 
Muttrar för vevhushalvorna M 12 x 15 3,4 - 3,6 34 - 36
Skruvar och muttrar för vevhushalvorna M 8 2,0 20
Cylinderhuvudmuttrar M 10 3,0 - 3,2 30 - 32
Muttrar för vipparmsaxeln M 8 2,0 20
Hålskruv i svänghjulet M 28 x 5 30,0 300
Vevstaksskruvar M 9 x 1 5,0 50
Fästskruv för yttre och inre fläkthjulet M 20 x 1,5 x 40 13,0 - 15,0 130 - 150
Mutter för generatorremskivan M 12 x 1,5 5,5 - 6,5 55 - 65
Tändstift M 14 x 1,25 3,0 - 4,0 30 - 40
Oljetapplugg M 14 x 1,5 3,0 30

 

Framaxel

Framaxel Dimension kpm Newton Nm
 
Fästmutter för ratten M 18 x 1,5 4,0 40
Muttrar för styrväxelns fastsättning på framaxelstommen M 10 2,5 25
Skruvar för styrhuslocket M 8 x 1,25 2,0 20
Låsmutter för sektoraxelns justerskruv M 10 x 1 2,5 25
Sexkantskruv för styrarmens fastsättning på sektoraxeln M 12 x 1,5 7,0 70
Fästskruvar för spindelarmen M 10 x 11 5,5 55
Klämskruvar för spindelkullederna M 8 x 40 3,5 35
Fästmuttrar för spindelkullederna M 18 x 1,5 11,0 110
Stoppskruvar för fiäderstavarna och kränghämmaren M 14 x 1,5 3,0 30
Låsmutter för stoppskruvarna till fjäderstavarna och kränghämmaren M 14 x 1,5 4,0 40
Skruvar för framaxelns överfall - övre och nedre M 10 3,0 30
Skruvar för framaxelns överfall - mittre
M 10 4,0 40

 

Växellåda och bakaxel

Växellåda och bakaxel Dimension kpm Newton Nm
 
Rundmutter för pinjongen M 35 x 1,5 12,0 120
Sexkantmutter för pinjongen M 22 x 1,5 6,0 1) 60
Sexkantmutter för ingående axeln M 22 x 1,5 6,0 1) 60
Låsskruvar för växelförarna M 8 x 1,25 2,5 25
Skruv för styrningen til| backhävarmen M 7 x 1 2,0 20
Skruv för piniongens spännring M 10 x 1,5 5,0 50
Låsskruv för nållager M 8 x 1,25 1,2 12
Skruvar och muttrar på växellådan M 8 x 1,25 2,0 20
Skruvar för kronhjulets fastsättning M 10 x 1,5 6,0 60
Skruvar för lagerkapslarna M 8 x 1,25 3,0 30
Muttrar för växelväljarhus M 7 x 1 2,0 20
Fästskruvar för fjäderarmarna M 12 x 1,5 10,0 - 12,0 100 - 120
Kronmutter för bakaxeln M 24 x 1,5 30,0 300
Oljetapp- och oljefyllplugg M 24 x 1.5 2,0 20

1) Dra muttern först med 12 kpm. Lossa därefter muttern och dra den med 6 kpm.

 

Bromsar och hjul

Bromsar och hjul Dimension kpm Newton Nm
Skruvar för bromsskölden M 10x 1,5 5,5 - 6,0 55 - 60
Hjulcylindrar bak vid bromsskölden M 8 2,5 - 3,0 25 - 30
Hjulcylindrar fram vid styrspindeln M 10 x 1 4,5 45
Bromsslang vid bromsrör M 10 x 1 1,5 15
Bromsslang vid hjulcylinder M 10 x 1 2,0 20
Hjulbultar M 12 x 1,5 9,0 - 11,0 90 - 110
Bromskontakt M 10 x 1 1,2 12

 

 

Karosseri

Karosseri Dimension kpm Newton Nm
Karosseriskruvar M 8 1,0 - 1,5 10 - 15
Karosseriskruvar (Ram/Karosseri, fram) 'M 10 1,0 - 1,5 10 - 15
Fästskruvar (Motor och Karosseri) M 8 1,0 - 1,5 10 - 15
Fästskruvar (Hjälpram/Ram, skruvade underifrån) 'M 10 2,5 - 3,0 25 - 30
Fästskruvar (Hjälpram och framaxel) 'M 10 4,0 - 4,5 40 - 45